Hilal Yıldız Erkurt

Üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olan Hilal Yıldız Erkurt, 1993 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğdu. Aslen Konya Seydişehirli’dir. Çocukluk dönemlerini Tekirdağ ve Konya’da geçirdi. 2002 yılından beri İs... [Devamı]

Hilal Yıldız Erkurt hakkında

Üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olan Hilal Yıldız Erkurt, 1993 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğdu. Aslen Konya Seydişehirli’dir. Çocukluk dönemlerini Tekirdağ ve Konya’da geçirdi. 2002 yılından beri İstanbul’da ikamet etmektedir. Konya Cumhuriyet İlköğretim Okulu, İstanbul Piripaşa İlköğretim Okulu ve İstanbul Güner Akın Lisesi’nde ilköğretim ve lise eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaktadır. Edebiyatı ve çevresinde gelişen güzellikleri, hayatı keşfettiren bir anahtar olarak görmekte ve bu keşfi yazarak paylaşmak istemektedir.

Dünyaya Söylenecek Sözler : Eylül Özlemleri

Hayat, her insan için ayrı bir mana taşıyan derin bir kelimedir. Dilde iki heceyle söylediğimiz bu kelimenin içerisinde derinliğine asla ulaşılamayan bir kuyu vardır. İnsan bu kuyuda kimi zaman uzun kimi zaman kısa süren hikâyelerle karşılaşır ve hayat kelimesinin manasını çözmeye çalışır. Bu çözümleme sürecinde insana yardımcı olan birçok hazine vardır. Bunlardan bazıları okumak ve yazmak eylemleridir. Yani kitaplar ve kalem; bir insanın en güzel yoldaşlarındandır. Biz de bu günlerde, Fatma Sibel Şahin’in Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları’ndan çıkan Eylül Özlemleri isimli eseri ile tanıştık ve onun ile ilgili düşüncelerimizi sizinle de paylaşmak için kalemimize sarıldık.

Yazar Fatma Sibel Şahin Gaziantep’te doğmuş, öğrenimine orada başlayıp beş farklı şehirde devam etmiştir. Matematik eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra bir müddet matematik öğretmeni olarak çalışmıştır. İstanbul onun hayatında önemli bir şehir olarak yer almaktadır. Kitaplara hayranlığı olan, hem okumayı hem de yazmayı seven Şahin şimdilerde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde eğitim almaktadır. Ve Eylül Özlemleri onun ilk eseridir.

İsmi itibari ile Eylül Özlemleri, dikkat çeken bir eserdir. İçerisinde yer alan denemeler, yazarın çocukluk ve gençlik çağlarından başlayıp aldığı eğitimler, okumalarında kazandığı kültürel birikimler ve yaşamı boyunca edindiği tecrübeler ile harmanlanmış bir yapıya sahiptir. Bu birikimler neticesinde eseri okurken bizlerin de tat aldığı ve kendimizi bulduğumuz birçok güzel nazariye vardır ki o nazariyeler sayesinde yaşamlarımıza yeni bir yön çizebilmekteyiz.

 Eylül Özlemleri bir özlem ifade etmektedir. Bir sonbahar ayı olan eylül, kimine göre hüzün kimine göre yeni bir başlangıç kimine göre ise bekleyiş anlamı veren bir kelimedir. Bu başlığın manasını yazar Eylülü Beklerken isimli denemesinde şöyle ifade etmektedir: “‘Neden Eylül Özlemleri?’ diye soranlara cevap olur mu bilmiyorum. Eylülde dönerdi değil mi, haziranda her giden? Bu eylül diğerlerinden farklı olacak belki bizin için.”

Yazar Fatma Sibel Şahin’in okumayı, kitapların dünyasını keşfetmeyi seven biri olduğunu belirtmiştik. Eserin kapak sözündeki cümlesi onun bu kişiliğini yansıtır: “Okumak farklı limanlara yelken açmaksa yazmak hiç bilmediğin sahillerde kıyıya vurmaktır.” Yazarın da değindiği gibi yazmak faklı ve tanımadığımız insanların hayatlarına ulaşabilmenin en güzel yoludur. Eylül Özlemleri de içerisindeki denemeler ile insanların hayatlarına derinden dokunan zengin bir içeriğe sahiptir.  Kimi zaman Oğuz Atay’ın Korkuyu Beklerken isimli eserinden kimi zaman Mümtaz’ın Nuran’ından kimi zaman Necip Fazıl’ın dahi varlığından söz ederek farklı ufuklarla birleşen denemeler, insanı mana arayışıyla bütünleştiren ve sorgulatan, edebi zenginlikleri farklı limanlarla buluşturan bir yorumlama gücüne, bilgi birikimine ve çeşitli çıkarımlara sahiptir. Bu nedenle sizlerin de bu eser ile tanışmasını tavsiye ederiz.

Yazar Fatma Sibel Şahin deneme türü ile insanlara seslenmenin güzel bir yol olduğunu düşünmektedir. Ki deneme, toplumumuzda karşılığını tam görememiş bir metin türüdür. Şahin; Deneme’nin Bencesi isimli denemesinde bu konuya şöyle değinmektedir: “Deneme yazmak; ne kadar kolay ve ne kadar zor! Kolay! Çünkü bir şeyi ispatlamak derdinde değilsin, yazarsın; kendi fikirlerini söyler, selam verip sahneden çekilirsin. Zor! Çünkü etraftaki herkese açık yüreklilikle kendini ifade etmeye uğraşırsın ve herkesin alacağı sonuç farklıdır bu çabadan. Her zihinde başka bir kişi imgesi olur; çoğalır, artarsın.”

Yazarın ilk eseri olmasına rağmen Eylül Özlemleri, bünyesinde birçok renk ve çeşitlilik taşımaktadır. Bu çeşitlilik birçok farklı insan yapısına hitap etmesi ve onlara yoldaş olması ile güzel bir nitelik kazanmaktadır. Bu çeşitlilik kimi zaman bir doğum günü ile şekillenip deneme olan Saat Tamircisi, kimi zaman anlaşılmayı bekleyen bir ruhla buluşan Ülkesine Uzak Bir Kadın, kimi zaman keşfedilmiş ve değişim yaşamış bir şehrin sesini yakalayan Bursa’ya Mersiye, kimi zaman ise renklerin duygulara karışan yerinde Pişmanlığımın Rengi Kırmızı ismiyle karşımıza çıkmıştır. Ve dahası; Oğullar ve Mektuplar, Anna: Bir Düzene Başkaldırı Cesareti, Dindar Babaların Zulmü, Aşk Teknesi, Dâhiliğin Devletinde Bir Deli, …

Eylül 2017’de edebiyat dünyamıza katılan Eylül Özlemleri için iki tanışma etkinliği düzenlemiştik. Birincisi 16 Eylül 2017 Cumartesi Abbara Kahve (İstanbul)’de, ikincisi ise 25 Kasım 2017 Cumartesi Kitapça Cafe (Ankara)’de gerçekleşti. “Benim bu dünyaya söyleyecek bir sözüm var.”  diyen Şahin, ilk etkinlikte ilk eserini çıkarmanın heyecanını okurları ile paylaştı. Eylül ayı ile bütünleşen Eylül Özlemleri de sonbaharın bu güzel ayında bizlerle ilk buluşmasını gerçekleştirmiş oldu. İkinci etkinlikte ise “İnsan Neden Yazar?” başlığı ile konuk olan yazar;  yazının varlığından, yazmanın manasından,  insanın neden yazma ihtiyacı duyduğundan ve deneme türü ile ilk eseri olan Eylül Özlemleri’nden bahsedip değerli okuyucuları ile buluştu.

Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları’nı tercih ederek Türk edebiyatına ve deneme türünün varlığına bu güzel eseri kazandıran Fatma Sibel Şahin’e teşekkür ederiz. Dünyaya söyleyecek sözü olan her insanın Eylül Özlemleri’ni okumasını ve kalemle dost olmasını tavsiye eder, esenlikler dileriz.

 

 

 

gallery

 

 

—————————————
'Sitemizde yazılan tüm yazılar Bizimedebiyatimiz.com yazarlarına aittir.Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.'

Bu yazı Deneme, Duyurular, Edebiyat, Genel, Haber, Halk Edebiyatı Dergisi, Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları, Kitap & Dergi, Kültür-Sanat kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir