Hilal Yıldız Erkurt

Üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olan Hilal Yıldız Erkurt, 1993 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğdu. Aslen Konya Seydişehirli’dir. Çocukluk dönemlerini Tekirdağ ve Konya’da geçirdi. 2002 yılından beri İs... [Devamı]

Hilal Yıldız Erkurt hakkında

Üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olan Hilal Yıldız Erkurt, 1993 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğdu. Aslen Konya Seydişehirli’dir. Çocukluk dönemlerini Tekirdağ ve Konya’da geçirdi. 2002 yılından beri İstanbul’da ikamet etmektedir. Konya Cumhuriyet İlköğretim Okulu, İstanbul Piripaşa İlköğretim Okulu ve İstanbul Güner Akın Lisesi’nde ilköğretim ve lise eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaktadır. Edebiyatı ve çevresinde gelişen güzellikleri, hayatı keşfettiren bir anahtar olarak görmekte ve bu keşfi yazarak paylaşmak istemektedir.

Halk Edebiyatı Dergisi Söyleşileri Gerçekleşti!

 17309033_1839626636301249_2769679865827907853_nHalk Edebiyatı Dergisi Söyleşileri " Halk Edebiyatı ve Öncüleri" başlığı ile 18 Mart 2017 saat 18:00-20:00 arasında Türkiye Yazarlar Birliği'nin İstanbul Şubesi (Sultanahmet)'nde gerçekleşti.

“Halk Edebiyatta Birleşecek!” misyonu ile yola çıkan Halk Edebiyatı Dergisi – medeniyetimizi ve kültürümüzü- Halk Edebiyatı’nın yazılı ve sözlü devam ede gelen geleneksel değerlerini tanıtmaya devam ediyor. Bu ay ki söyleşinin konu başlığı “Halk Edebiyatı Öncüleri" olarak belirleyen Halk Edebiyatı ailesi,  Halk edebiyatımızın oluşumunu, gelişimini ve bu edebiyata katkısı olan önemli büyüklerimizi anlattı. 

Söyleşi, Halk Edebiyatı Dergisi Facebook Sayfası'ndan yapılan canlı yayın eşliğinde Halk Edebiyatı Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Şenol Tombaş, Halk Edebiyatı Dergisi Yayından Sorumlu Müdürü Mehmet Emin Ballı ve Yazı İşleri Müdürü Filiz Çırpıcı'nın konuşmaları ile başladı. Konuşmalarında Şenol Tombaş, Halk Edebiyatı Dergisi'nin çıkış hikayesine ve nasıl bir duruş sergilediğine, Halk edebiyatının varlığının tanımına, içinde neleri barındırdığına; Filiz Çırıpıcı, Halk edebiyatının önemli türlerinden olan menkıbelerin oluşumuna, Halk debiyatındaki yeri ve önemine ve Hz. Mevlana'dan bir menkıbe örneğine; Mehmet Ballı ise Türk edebiyatının nasıl tasniflendiğine, Halk edebiyatının alt kollarına ve bu geleneğin özel tanımlamalarına değindi. Daha sonra sözü Halk Edebiyatı Dergisi İdari İşler Müdürü Mustafa Aydın ve Halk Edebiyatı Dergisi Yayın Kurulu Danışmanlarından Faruk Yılmazer aldı. Mustafa Aydın mani, bilmece, koşma, türkü, … gibi Halk edebiyatının edebi türlerinden; Faruk Yılmazer ise halk hikayelerinin varlığından, maneviyatından ve işlevinden bahsetti. Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümüne eriştiğimizde bu günde gerçekleşen Halk Edebiyatı ve Öncüleri başlıklı söyleşinin üçüncü konuşmacıları ise Halk Edebiyatı Dergisi Yayın Kurulu Danışmanlarından Özlem Kılıç ve İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürü Süheyla Acar oldu. Özlem Kılıç Halk edebiyatının önemli öncülerinden olan Köroğlu'nun Türk edebiyatımızdaki yerine, bize kazandırdığı kültürel zenginliklerine ve şiirlerine değinirken Süheyla Acar da masal türünün varlığından, insan ruhundaki manevi etkisinden bahsetti ve anlattığı bir masal ile dinleyenleri ayrı bir dünyaya götürdü. 

Halk edebiyatının birleştirici unsurları ve kültürümüzdeki bütünlüğü tartışılmaz bir gerçekliktir. Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümünde gerçekleşen  ve "Halk Edebiyatı ve Öncüleri" ile bu önemi vurgulayan söyleşi çeşitli konuşmmacılar ve bilgilendirmelerden sonra değerlİ şairler; Halil Gökkaya, Zeynep Tombaş, Mücella Pakdemir, Asiye Değirmen, Şener Çelebi'nin şiirleri ile canlandı. 

gallery

 

 

Ek: Halk Edebiyatı Dergisi Facebook Sayfası Canlı Yayın Bağlantısı (https://www.facebook.com/halkedebiyatidergisi/?fref=ts )

————————————–
'Sitemizde yazılan tüm yazılar Bizimedebiyatimiz.com yazarlarına aittir.Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.'

Bu yazı Duyurular, Genel, Haber, Halk Edebiyatı Dergisi, Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları, Kültür-Sanat kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir