Şenol Tombaş, Ordu, Ünye’de doğdu. Anadolu Üniversitesi Radyo ve TV. Prg. Okudu. Anadolu Radyo’da “Halk Edebiyatı” programını hazırlayıp sundu. Hikâyeleri Hurufat, Merhaba, gibi pek çok edebiyat dergilerinde ya... [Devamı]

Yaşamın Kutsal Elleri

Yaşamın Kutsal Elleri

         Şüphesiz ki  varoluşun bir cinsiyeti olsaydı mutlaka o kadın olurdu. Yaradılış gereği kadın, tanrısal bir varlıktır. Yaşam onunla vardır, çünkü o hayatı doğurmaya muktedirdir. Gebedir, tüm varoluşa…

Kutsaldır, Tanrı'nın rahim adı onun bedeninde can bulur.

Kadın, dönüştürücü enerjidir ve yaşam onunla şekillenir. Dokunduğu şeye uyum ve ahenk katar. O, berekettir, toprak gibidir ne verirsen ona sana daha fazlasını verir.

Biri bereketlendirip bin yapan, doğanın şefkatli elleridir, kadınlar…

Kadın, koşulsuz sevginin en güzel örneğidir. Her şeyi sevgiyle sarıp sarmalayan kendinden hep fazlasını verendir. Erkeklerden sezgi ve hisleriyle farklı, duyguları ve içgüdüleriyle bir adım öndedirler. Kadınlar tüm bu özellikleriyle toplumu var eden varlıklardır.

Bir toplumun gelişmişlik düzeyini yansıtan asıl unsur kadınlara gösterilen değerdir.

Kadın toplumda ne kadar değerliyse ve gelişmişse toplum o kadar gelişir. Kadın ne kadar geri kalmışsa toplum yaşamında toplumda bir o kadar geri kalır.

Toplumun devamı için birey yetiştiren yine kutsal ve geri bırakılmış olan kadınlardır.

Toplumsal gelişmenin ve ilerlemenin tek yolu kadını dönüştürmektir. Kadın gelişirse yetiştirdiği çocuklar gelişir, dolayısıyla da toplumun gelişimine yansır. Unutmayalım ki her erkek bir kadının eseri ve yaratımıdır. Her kültürde, her çağda ve her toplumda kadın, özündeki tanrısallığı tekrar keşfetmelidir.

Dönüşümün anahtarı olan kadın, önce kendini sevmeli ve kendi değerinin farkında olmalıdır. Ancak o zaman kendisine hak ettiği değeri sunabilecek erkekleri topluma kazandırabilir. Dünyayı güzelleştiren, yaşamın kutsal elleri kadınlarımızın her günü kutlu olsun.

Didem Kaya

—————————————
'Sitemizde yazılan tüm yazılar Bizimedebiyatimiz.com yazarlarına aittir.Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.'

Bu yazı Deneme, Haber kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir